Vítejte na stránce psího plemene 

Cane corso

 

Italský corso pes je prastaréplemeno, objevující se i na nástěnných malbách zestarověku. Tyto malby se objevují na místě dnešníhoŘíma, a proto je právě Itáliezemí původu tohoto plemene. Předkové nejsou známi, ani přesný rok nebo století vyšlechtění není znám. Historie tohoto plemene je až do dnešní doby vědcům záhadou. Plemeno se využívalo k boji v arénách s jinými psy, medvědy nebo býky, také sloužilo jako hlídačské plemeno.

 

Cane corso temi 1 1024x768x24.png
 

Italský corso pes je prastaréplemeno, objevující se i na nástěnných malbách zestarověku. Tyto malby se objevují na místě dnešníhoŘíma, a proto je právě Itáliezemí původu tohoto plemene. Předkové nejsou známi, ani 

Bohužel, s postupem doby, v 19. století, kdy se změnil systém zemědělství a hospodaření, již nebyli tito psi tolik potřeba a plemeno téměř vyhynulo i ve své rodné zemi.

Malá populace italských corso psů se zachovala na jihu Itálie v oblastech PugliaSannio a Lucania, kde si jich roku 1973povšiml profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani. Roku 1978 začal program na obnovu tohoto plemene, podařilo se shromáždit 19 kusů, ze kterých se podařilo italského corso psa vzkřísit.[1]

Roku 1983 byl sestaven první standard tohoto plemene. V roce 2007 bylo uznáno FCI. Do České republiky přišli první jedinci v roce 1996 a již v roce 2000 byl založen chovatelský klub plemene, za tyto čtyři roky se počty tohoto plemene v České republice tak zvýšily, že dosahovaly 200 kusů.